Jdi na obsah Jdi na menu
 


Západosibiřská lajkaObrazek

Západosibiřská lajka

 

Původ a historie plemene

Západosibiřská lajka vznikla v 19. století v Rusku. Jejím domovinou je Ural a Sibiř. Je jedním z původních loveckých plemen na severu. Používala se a dodnes se hojně používá k lovu losů, sobů a medvědů. Využívá se také jako hlídací nebo saňoví pes. Roku 1959 byl ustanoven standart tohoto plemene. V dnešní době je jedním z nejoblíbenějších loveckých psů v Rusku. V domovině svého původu byli do chovu začleňováni výhradně nekonfliktní jedinci, ti kteří napadli člověka, byli utraceni.

 

Charakter

Západosibiřská lajka je vyrovnaná, věcná a nekomplikovaná. Plemeno je přátelské a disponuje značnou inteligencí. Poměrně snadno se učí a ráda pracuje. Vychází dobře s ostatními psy. K dětem se chová mile a přátelsky. Návštěvy ohlásí a radostně vítá. V nebezpečí se však projeví jako spolehlivý hlídač a obranář, který je věrný svému pánovi. Západosibiřská lajka je velmi odolný pes vůči počasí a nedostatku potravy, proto může být bez problémů chována celoročně venku. Dobře se hodí do psích spřežení a je schopná vléci těžká břemena.

 

Popis

Západosibiřská lajka dorůstá výšky 55-60 cm a dosahuje váhy okolo 20 kg. Průměrná délka života je 10- 12 let. Hlava je suchá a má tvar trojúhelníku. Tlama je dlouhá se suchými pysky. Uši jsou ve tvaru písmene V a stojí vzpřímeně a poměrně blízko u sebe. Oválné, hnědé oči jsou poleženy šikmo a mají pozorný výraz. Skus je nůžkový. Tělo západosibiřské lajky je čtvercového formátu. Hřbet je rovný a silný, záď se mírně svažuje. Vysoko nasazený ocas je pevně stočený a je nošen nad hřbetem. Srst je hustá a odolná vůči nepřízni počasí. Barva je bílá, pepř a sůl, šedá, všechny odstíny červené, černé a strakaté.

 

Klasifikace FCI

Západosibiřská lajka patří podle FCI do skupiny 5 - špicové a primitivní typy, sekce 2 - severští lovečtí psi.

 

Péče

Srst západosibiřské lajky nevyžaduje mnoho péče. V období línání odstraňte odumřelé chlupy kovovým hřebenem. Také na stravu je západosibiřská lajka velmi nenáročná. Plemeno velmi rychle chápe a snadno se učí. Potřebuje však důslednou výchovu, ale ne tvrdé zacházení. Západosibiřská lajka je schopná dlouho nepřetržitě běžet. Kromě denního krátkého venčení se potřebuje alespoň hodinu denně pořádně vyběhat. Dalším vhodným pohybem je běh vedle kola. Dobře vedená lajka je schopná dosáhnout dobrých výsledků téměř ve všech druzích psích sportů například v poslušnosti či obratnosti. Lze ji vycvičit jako lavinového nebo stopovacího psa. Může být celoročně venku.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Rodí se Lajky s ušima dolů?

(Elvika, 30. 4. 2011 11:33)

Chtěla bych se zeptat, zda se Lajky rodí s ušima dolů, a později se jim postaví. Sama jsem ještě takovou Lajku neviděla, ale možné to je. Děkuji za odpověd, prosím, napište mi ji na web elvika2.blog.cz do komentářů u prvního článku. Děkuji jeětě jednou. Elvika

Re: Rodí se Lajky s ušima dolů?

(Elza, 22. 1. 2012 19:36)

ne nerodí se s ušima dolů mym lajku máme a narodili se jí štěňata s usima nahoru

Re: Re: Rodí se Lajky s ušima dolů?

(pepa, 10. 8. 2012 17:02)

už ti to ně kdo řek že jsi kurva

lajka

(lucina sýkorová, 25. 10. 2009 16:45)

chudák lajka