Jdi na obsah Jdi na menu
 


Border kolie

ObrazekNejlepší ovčácký pes na světě.

 

Historie plemene a počátky chovu

První počátky tohoto plemene se datují zhruba do doby před 150 lety, kdy došlo na britsko - skotském pomezí / border - hranice / ke zcela úmyslnému křížení nejrůznějších typů ovčáků s cílem získat psa skvělých ovčáckých vlastností. I když se tato idea vrchovatě naplnila, plemeno bylo oficiálně uznáno až v roce 1976.

 

Povahové vlastnosti

Psi z rodu Border Kolie jsou nesmírně inteligentní, učenlivý a pracovití. Je to také značně odvážné plemeno, ovšem se sklonem velice silně citově přilnout ke svému pánovi. Je-li tomu Border Kolie zvykána odmalička, snadno se sžije s dalšími domácími zvířaty. Rovněž její vztah k dětem je dobrý, ovšem pod podmínkou, že Border Kolii dokážete zajistit dostatek pohybu a činnosti. Je to otužilý pes, kterého je možné celoročně chovat venku v kotci.

 

Tělesná konstituce Border Kolie

Jedná se o středně velké plemeno, jehož tělesné proporce leží ideálně vprostřed mezi těžkou a lehkou tělesnou stavbou. Tvar těla má obdélníkový formát. Srst Border Kolie může být krátká, nebo delší, přičemž psi s delší srstí výrazně převažují. Oba typy osrstění ale mají jak, svrchní krycí srst, tak spodní, hustou podsadu. Barevné variety Border Kolie jsou velice rozličné, přípustné jsou v podstatě všechny barvy, nikdy by však nemělo výrazně převládat bílé osrstění.

 

Standard plemene Border Kolie

Kohoutková výška psů je v ideálním případě nejméně 53 cm, feny jsou nižší, ale jejich minimální výška není striktně stanovena. Tělo má být atleticky stavěné, obdélníkového až čtvercového tvaru. Hřbet se směrem k ocasu mírně svažuje. Nohy jsou šikmo zaúhlené, svalnaté, ale nemají těžké kosti. Ocas Border Kolie by měl být dlouhý nejméně k hlezennímu kloubu a je nošen zásadně směrem dolů. Hlava je proporčně úměrná tělu, s širokou lebkou a výrazně se zužujícím čenichem. Oči Border Kolie jsou oválné, dalece posazené a tmavé, výjimečně modré. Uši jsou střední velikosti vztyčené, nebo polovztyčené. Celkový dojem je harmonický díky vyváženým proporcím.

 

Základní péče

Péče o srst Border Kolie není nijak zvlášť náročná, jednotýdenní kartáčování plně postačí. Protože však byl tento pes vyšlechtěn pro náročné ovčácké povinnosti, kterým se dnes již vždy nevěnuje, potřebuje nejen dostatek pohybu, ale také skutečného zaměstnání. Výcvik postačí základní a pes se mu snadno naučí i podřídí - patří k nejchytřejším psům vůbec.

 

Zvláštní péče

Vyplývá z jeho nepopiratelně nejlepších vlastností - tento pes je živý, pozorný, obratný a vytrvalý a tudíž ke svému zdravému vývoji a spokojenému životu potřebuje každodenní pracovní náplň. Border kolie je prací v dobrém slova smyslu doslova posedlá. Pokud ji ale nemůžete svěřit její původní „zaměstnání" - tedy nahánění dobytka, je naprosto nezbytné postarat se o jinou náplň dne. Potřebuje pána, který se jí bude intenzivně věnovat např. při výcviku a učení agility, fresbee, flyballu apod. Border kolie se bez možnosti uplatnění stává nejprve smutným, později nervózním až agresivním psem, což mu však nelze klást za vinu. Z těchto důvodů by se majitelem Border kolie měl stát pouze ten, kdo je ochoten věnovat práci a zábavě s Border Kolií maximum času. Toto plemeno rovněž není vhodné pro nerozhodné a nejisté jedince.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

koupím štěně

(zuzka, 3. 1. 2014 17:40)

Koupím štěně černobílího kluka nejlépe dlouho srstýho s pp nejlíp kdyby byl k odběru ihned

Border kolie

(Borderka, 13. 10. 2011 15:32)

já miluju Border kolie a kdo má Border kolii (fenečku) tak mu to moc závidím :). hrozně ji chci a doufám že se mi to splní :) papa

Re: Border kolie

(♥Annie♥, 24. 8. 2012 18:33)

Já mám tří měsíční a je úžasná ♥ Snad se taky dočkáš :) určitě nebudeš litovat pokud máš dost času se jí věnovat ;)

border kolie

(pepa, 10. 8. 2012 16:33)

kurva to je tak krásný pes že se z toho poseru a pochčiju!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

<3

(..., 5. 8. 2011 10:18)

Nejkrááásnější pejsci na světě :) , Rodiče mi ji slíbili, tak se těšim !! :D

haha

(haha, 11. 8. 2010 17:52)

je hezka az hanba az na to ze steka a chce si porad hrat!

Re: haha

(Markét, 31. 7. 2011 19:27)

No a co? Ty zase moc mluvíš,neustále máš nějaké trapne připomínky.Bud napišeš u nějaké rasy,to je hnus nebo něco podobného. Styd se...NIkdo není dokonalý a kdyžtak jen řeknu nelíbí se mi,ale používat slovo hnus je podle mě příliš !! Nesmyslíš????

Borderky

(Klárka :o), 26. 6. 2011 14:23)

Ahojky, border kolie jsou super, je bezva že jsou tak učendlivé ale jejich mínus je že potřebují opravdu maximum času ze strany majitele. Ve čtvrtek se jedem podívat na štěňátko, tak doufám že to vyjde... papapapapap

Ps: Borderka tý aleny Smolíkuví je senza - koukněte se na youtube

Užasný pes :*

(Markét, 31. 7. 2011 19:24)

Borderky miluju.Mají milion plus(učenlivost,vitlivost,chytrost,přátelskost,hravost....)Ale jejich velké mínus je nadměrná potřeba pohybu. Jelikož bydlím v bytě a dopoledne jsem ve škole,nepřipadá v uvahu si Borderku koupit. Škoda :/ Jinak lepší pes opravdu není ...Sice vzhledově nepůsobí nijak vznešeně.JEJIM VLASTNOSTEM SE ŽÁDNÁ RASA PSA NEVYROVNÁ !!!!!!!

...

(viktorie, 15. 7. 2010 17:07)

ahoj ja sem viky.můj nejlepší kamarád ji má :)je to krásný pejsek a jmenuje se finish(holka)je to ještě štěně ale zubi už má hrozně ostré.stála 8000 stejně jako náš pes :) NEJDŘÍV MĚLA BÝT MODROOKÁ ale nakonec je hnědooká :-) furt mi chce kousat a škubat vlasy,ale jinak je zlatíčko :-* &#9829;&#9829;&#9829;I LOVE YOU FINI AND BELLA&#9829;&#9829;&#9829;bella je náš pes,je to bígl.taky krásnej,ale neposlušnej :-) ale lidi co mají bígli tak říkají že ji máme hrozně dobře vycvičenou(na bígla)a to je asi tak všechno co sem vám chtěla říct ahoj &#9829;&#9829;&#9829;

šikovnej a nádhernej pejsánek

(sabina, 26. 10. 2009 18:32)

tohle psí plemeno je vážně superrrr. :-)
i jak je tah hodně šikovnej ho dělá ještě
víc nádherným než vypadá. :-) ::--))

nejkrásnější pes na světě

(sabina, 25. 10. 2009 20:01)

já tyhlety psi prostě miluju.
mám je moc ráda a ten kdo má taky takovou borderku tak mu hrozně mo a moc závidim. koukám se na videa o border kolii moc ráda

nejkrásnější pes na světě

(sabina, 25. 10. 2009 17:12)

je to nejkrásnější pes na světě a určitě si ho jednou koupim i ktomu vlčákovi( německýmu ovčákovi)