Jdi na obsah Jdi na menu
 


Labradorský retrívr - Labrador RetrieverObrazek

Všestranný, inteligentní, nekonfliktní a přátelský pes je oblíbený nejen jako rodinný společník. Někteří labradoři zachraňují životy, jiní se stávají nedocenitelnými společníky lidí s těžkým handicapem a to stále ještě není vše, v čem toto sympatické plemeno vyniká.

 

 

Historie plemene

Labrador je pes, který miluje vodu. To proto, že jde o původně rybářské plemeno. Labradorský retrívr koncem 18.stol. pomáhal tahat rybářům sítě z vody. Černému psu se říkalo novofundlandský pes, stejně jako jeho těžšímu a chlupatějšímu příbuznému. Později byla tato dvě plemena odlišena. Žlutý labrador se objevuje až na konci 19. stol. K nám se toto nádherné plemeno dostalo až roku 1971. Zde se od retrívra očekávala jiná povaha. Labrador je milý a neagresivní pes. Neznalost způsobila nepříznivý vývoj labradora u nás. Dnes už plemeno odpovídá mezinárodnímu standardu.

 

Charakteristika plemene

Labradorský retrívr je u nás v posledních letech velice populární. Mezi jeho přednosti patří milá a neagresivní povaha, hravost, skvělý čich a láska k vodě. To z něj dělá skvělého psa s širokým využitím. Labrador není jen hezké plemeno vhodné na zahradu. Je to skvělý stopař, hledá drogy, bývá skvělý vodní záchranář, ale i oblíbený vodicí pes. Labrador má mírumilovnou povahu, je inteligentní, přátelský a společenský. Tento pes miluje rodinu a nerad bývá sám. Pak má čas a chuť „zlobit". Vyhledává lidi i zvířata a zapojuje je do hry.

 

 

Popis labradorského retrívra

Fenka labradorského retrívra je vysoká 54 až 56 cm, pes měří 56 až 57 cm. Průměrně váží asi 25 až 34 kg. Hmotnost není dána standardem, avšak mnoho těchto psů sužuje problém s nadváhou. Mají totiž obrovský apetit , jsou vděční strávníci, ale rychle se kulatí a leniví. Obezita u psa je závažný problém. Labradorský retrívr je silný, mohutný pes chovaný ve třech barevných variantách - žlutý, černý a čokoládový. Čokoládová barva je u nás ještě stále poměrně vzácná. Všechny varianty mají hnědé oči. Uši jsou svislé. Srst labradora je krátká, lesklá, jemně zvlněná, hustá a poměrně tvrdá. Velice hustá podsada dobře chrání psa před nepříznivým počasím.

 

 

Plemenný standard

Číslo standardu: 122/ 29. 01. 1999 (Velká Británie),země původu: Velká Británie, zařazení v FCI: FCI VIII - Slídiči, retrieveři a vodní psi, sekce 1: Retrívři, pracovní zkouška: ano, oficiální zkratka v ČR: LR, další názvy: Labradorský retrívr, Labrador Retriever.

 

 

Základní péče

Labradorský retrívr nevyžaduje složitou úpravu srsti. Doporučuje se srst pročesat alespoň jednou týdně. K odstranění nečistot obvykle stačí jemný kartáč a mokrý hadr. Labrador je aktivní plemeno, k udržení dobré psychické i fyzické kondice a zdraví je ale potřeba psa zaměstnat. Má rád delší procházky, rád se učí něco nového a na některé kynologické disciplíny má doslova talent. Snad kromě obrany, která mu vzhledem k jeho povaze nedělá dobře. Je nezbytně nutné, aby měl labrador většinu dne společnost, samota ho stresuje. Labradorský retrívr potřebuje k uchovnění úspěšně absolvovat pracovní zkoušku. Pozor na některé choroby, jako dysplasie kloubu. Mezi těmito psy se objevuje i epilepsie a alergie. Při výběru štěňátka proto obzvlášť pozor!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

haha

(haha, 11. 8. 2010 13:09)

kdo by ho chtel?ma ho kazdej.pred peti lety se mi libil ale ted uz ne!nikdy vic!me se libi šeltie a za tim si stojim!

Re: haha

(xxx, 5. 8. 2011 6:59)

no tobě bych ho ROZHODNĚ nedala!!!!!!!

Re: haha

(anonym, 30. 10. 2011 19:38)

buzna! by som ťa dal roztrhať bandogom! a tá tvoja šeltia omg.. labrador dokáže doskočiť do vody na 27 stôp! je extrémne rýchly a má neuveriteľnú silu aj keď tak nevyzerá! labrador je najlepší pes pretože je absolútne neagresívny,krásny,športovo nadaný,silný,ochranársky,može byť aj v byte a je vhodný aj k deťom..

Re: haha

(haha, 3. 1. 2012 23:05)

kdo by ho chtel?ma ho kazdej.pred peti lety se mi libil ale ted uz ne!nikdy vic!me se libi šeltie a za tim si stojim!

To může napsat jen tupec - a sám si odpoví na nesmyslný dotaz - když ho má každý, tak ho přece každý chce !

Re: Re: haha

(pepa, 10. 8. 2012 16:44)

šeltie je tak šeredný pes že už víc ani nejde takového psa jedině utopiti.
proč tam píšeš takové sračky o tych psoch měla by jsi dostat po huby ty jedna kurvo nebeská