Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bordeauxská dogaObrazek

Pes s vizáží krvelačné příšery a srdcem beránka.

 

Historie plemene a počátky chovu

tzv. molossoidní pes, zobrazovaný již na keltských rytinách. Bordeauxská doga byla původně chována v blízkém okolí francouzského Bordeaux, coby řeznický pes, částečně využívaný také při zápasech s velkými šelmami. Nicméně jeho první oficiální standard vyšel až v roce 1911.

 

Povahové vlastnosti

Tento pes působí naprosto klidným, vyrovnaným až flegmatickým dojmem - ostatně vzhledem ke své velikosti nemá zapotřebí na sebe dále upozorňovat. Pod touto „neprůstřelnou" fasádou se však skrývá nesmírně milující a do morku kosti věrný pes, oddaný nejen svému pánovi, ale i celé jeho rodině. K dětem se Bordeauxská doga chová jako něžná a milující chůva. Jeho závislost na rodině chovatele je tak velká, že má sklony „urovnávat" spory v rodině a na vše, co se v rodině děje reaguje velice citlivě. Je to také ale silný a mohutný pes s obrovskou silou, proto potřebuje zkušeného chovatele a pána.

 

Tělesná konstituce

Silný, urostlý a odstrašujícím dojmem působící pes dogovitého typu, který ale není příliš vysoký. Krycí srst i podsada je u Bordeauxské dogy krátká, jemná a měkká. Přípustné barevné variety: barva mahagonového dřeva, nebo jelení rezavá barva. Maska může být červená, nebo černá.

 

Standard plemene Bordeauxská doga

Kohoutková výška psů by měla dosahovat alespoň 60 cm, kohoutková výška fen je předepsána minimálně 58 cm. Tělo Bordeauxské dogy je spíše dlouhé, než vysoké s nápadně širokým a robustním hrudníkem. Linie hřbetu je rovná. Ocas nosí Bordeauxská doga svěšený dolů a měl by sahat nejméně k hlezenním kloubům. Nohy jsou masivní, silné s viditelnými robustními kostmi. Hlava je nezvykle kvadratická - široká a krátká s masivní vrásčitou tlamou. Oči Bordeauxské dogy jsou oválné a tmavé, uši relativně malé, přiléhající k lícním kostem. Bordeauxská doga působí dojmem podsaditého atleta.

 

Základní péče

Toto plemeno není zvláště náročné na péči o srst, která je krátká, ale díky ní jsou psi náchylní k nastydnutí, takže potřebují spát v teple. Stejně tak není Bordeauxská doga náročná ani na množství každodenního pohybu - ráda si sice zadovádí a zaběhá, ale proto ještě nepotřebuje sportovně založeného majitele. Bohužel je toto plemeno ale velice náchylné k různým onemocněním / dysplazie kyčelních kloubů, růstové problémy, záněty očí i uší apod. /, proto je třeba počítat s velkými finančními nároky jak na výživu, tak na veterinární péči. Do základní péče lze zahrnout v případě Bordeauxské dogy i nutnost včasné výchovy a výcviku a poskytnutí citového zázemí.

 

Zvláštní nároky

Kromě již zmíněné finanční náročnosti při chovu Bordeauxské dogy nelze nezmínit i možné problémy s výchovou a výcvikem. Ty nejsou v žádném případě dány chybějící inteligencí, spíše základní povahou Bordeauxské dogy. Tento pes vás nebude poslouchat, protože musí, tento pes poslouchá pouze v případě, že poslouchat chce. Potřebuje tedy laskavého a klidného pána, který si Bordeauxskou dogu nepodřídí násilím, ale přirozenou autoritou a silou své osobnosti. Při splnění této podmínky bude Bordeauxská doga třeba i nosit aport, přestože tuto činnost jinak považuje za zcela nesmyslnou.

 

Bordeauxská doga jen těžko snáší změny majitele a v případě negativních zážitků a zacházení nese doživotní následky. Není proto vhodná pro chovatele začátečníky, nebo okamžité nadšence.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

bro

(endless, 26. 1. 2011 11:13)

mam doma 3 tyhle krasky mam i chodbnou stanici a tak a musim rict ze to co je vise napsano ze z 90 procent pravda a fotr haha hele to ze mas doma psa vysleho z ulice sza fotra ma dogu a za matku jezevcika je tvuj problem

haha

(haha, 11. 8. 2010 17:50)

je hnusnej!nevim jestli ten komu se libi tento pes je normalni a pri smyslech!

Re: haha

(Martas, 12. 12. 2010 19:15)

Začínám pochybovat spíše o tvé inteligenci.Je to úžasné plemeno a takové ....bych ho ani nedoporučovala.Tohle zvíře je chytřejší a určitě i pěknější než ty.

Re: haha

(silvia, 28. 12. 2010 14:57)

sa chod dat vysetrit

......

(Paja, 18. 11. 2010 11:32)

Tahle rasa je tak ošklivá,až je nádherná!!! Už se nemohu dočkat dne,kdy si jí pořídím.

miloušové

(Hanibalka, 8. 11. 2009 15:21)

mmmmmmmmmmmmmmmmoje nejoblíbenější rasa

bibinka

(sabina, 26. 10. 2009 18:52)

je super