Švédský losí pes
Původ a historie plemene
Švédský losí pes vznikl v 19. století, ale kdysi mělo téměř každé švédské údolí svoji vlastní variantu tohoto psa. Až později byla oficiálně uznána varianta z jämtslandského kraje a dnes je švédským národním plemenem. Standard byl uznán roku 1946. Dříve tohoto psa pravděpodobně používali k lovu medvědů, poté k lovu vlků a losů. Také se používají jako ovčáci, hlídači a také se zapřahují do saní. Tito psi slouží rovněž ve švédské armádě. Stále častěji jsou vidět i mimo zemi svého původu například v Nizozemí, USA nebo ve Velké Británii.
Charakter
Švédský losí pes je milý, odvážný a energií překypující pes. Svému pánovi je oddaným společníkem. Je to velmi inteligentní a pracovité plemeno. Má silně vyvinutý lovecký instinkt a samozřejmě také čich. Hrozí-li nebezpečí, štěká, ale není to vyloženě obranářský pes. Přesto je dobrým hlídačem. K cizím lidem se chová rezervovaně, ale ne však nepřátelsky. S dětmi vychází dobře. S ostatními psy nemá většinou žádný problém. Na ostatní zvířata si musí zvyknout jako štěně. Cení si přítomnosti své rodiny a cítí se dobře v její přítomnosti.
Popis
Švédský losí pes dorůstá výšky 58 - 64 cm a dosahuje váhy okolo 30 kg. Průměrná délka života je 12 - 13 let. Hlava se směrem k čenichu postupně zužuje a má trojúhelníkový tvar. Kornoutovité uši jsou vztyčené a posazené poměrně blízko u sebe. Oči jsou malé a mají velmi živý výraz, barvy jsou tmavé. Skus je nůžkový. Tělo je čtvercového charakteru. Hřbet je dlouhý, rovný a svalnatý s postupně se svažující zádí. Ocas je vysoko nasazený a stočený. Srst je krátká, hustá, rovná a odolná vůči počasí. Barva se pohybuje v odstínech šedé se světlejšími smetanovými znaky.
Klasifikace FCI
Švédský losí pes patří podle standardu FCI do skupiny 5 - špicové a primitivní plemena, sekce 2 - severští lovečtí psi s pracovní zkouškou.
Péče
Srst švédského losího psa není příliš náročná na údržbu. V období línání je třeba odumřelou srst vyčesat kovovým hřebenem. Mimo období línání stačí jednou za týden důkladněji vykartáčovat. Podobně jako většina severských psů nemá typický psí pach. Srst je také odolná vůči vodě a nečistotě. Švédský losí pes se velmi rychle učí a jeho výchova není náročná. Je třeba však přistupovat důsledně, ale ne tvrdě. I když je to dnes spíše společenské plemeno je třeba mu dopřát velké množství pohybu, aby tak vybil svou energii. Vhodnou aktivitou je například běh vedle kola. V přírodě hrozí, že zavětří a převládne jeho lovecká vášeň, proto byste jej měli pouštět na volno, pokud zvládá povel ke mně.
Komentáře
Přehled komentářů
MÉLA BYCH ZÁJEM O KOUPĚ PSA TOHOTO PLEMENE VYCHOVALA JSEM JIŽ 3 PSY KAVKAZSKÉ PASTEVECKÉ PSY 608805155
ZÁJEM O KOUPI PSA
(MARIE PAVLÍČKOVÁ, 16. 10. 2010 16:51)