Jdi na obsah Jdi na menu
 


Šiperka - SchipperkeObrazek

Původ

Šiperka (Schipperke) pochází z Belgie a název plemene znamená v překladu z vlámštiny „malý lodník" a to proto, že tento pes býval společníkem a pomocníkem na lodích holandských a belgických námořníků. První zmínka o Šiperce je v Kronice mnicha Wencelase, a to z 15. století. Podle pověsti zachránili dva smolnatě černí psi život Wilhemu von Oraninu tím, že ho probudili v době, kdy měl na něho být spáchán atentát. Těmi smolnatě černými psy byly zřejmě myšleny Šiperky, jak se domnívají příznivci tohoto plemene, a to proto, že Šiperka (Schipperke) je povahově výborný hlídač.

 

Šiperku (Schipperke) si oblíbili i vlámští malíři, kteří ji s oblibou malovali na svých obrazech s tématem selského života na venkově. Později se Šiperka (Schipperke) dostala i do měst, kde byla využívána jako hlídač a hubitel krys a myší. Zatímco v Německu hlídal koňské stáje stájový pinč, v Belgii to byla právě šiperka (Schipperke). A protože v Belgii byly stáje poblíž vody a tedy i člunů a lodí, dostala se Šiperka (Schipperke) mezi námořníky, a tím získala svůj název, jak je uvedeno v úvodu.

 

V 17. století si cech ševců z Bruselu udělal z Šiperky (Schipperke) svého maskota. Členové cechu se scházeli pravidelně v neděli na soutěži o nejhezčí obojek. Tyto obojky byly zdobené stříbrem a mědí. První výstava psů na světě byla věnována právě Šiperkám a to v roce 1886 v Anglii. Šiperka (Schipperke) se postupem času stala národním plemenem Belgie.

 

Manželka belgického krále Leopolda II. měla za své dvorní psy právě Šiperky. V letech 1850 - 1900 bylo toto plemeno na pokraji vyhynutí. Další zásah do populace Šiperek nastal během obou světových válek. V Belgii zbylo jen několik chovatelů těchto psů. Chovu pomohly chovatelské kluby z Ameriky a Anglie, kde Šiperka (Schipperke) získala velkou popularitu.


Povaha

Šiperka (Schipperke) je vynikající hlídač a strážce. Je sebevědomá a dominantní, ale konflikty nevyhledává. Přesto, že je Šiperka (Schipperke) malý pes, hlídá si pečlivě svěřené území a velmi pozorně sleduje každou změnu. Nevítané situace ohlásí pronikavým štěkotem. Milují pohyb a jsou velmi temperamentní. Díky tomu jsou velmi vhodné k výcviku. Jsou inteligentní, mrštné a rychlé, ale vzhledem k jejich velikosti je zvládne i dítě. Svému pánovi jsou zcela oddané a udělají vše pro to, aby se zavděčily. Šiperka (Schipperke) má stálou chuť k jídlu a snadno se naučí loudit. Šiperka (Schipperke) je velmi čistotná, ráda se mazlí a nepohrdne pelíškem v posteli vedle svého pána.


Popis

Šiperka (Schipperke) je vzrůstem malý pes. Měří 25 - 30 cm a váží 5 - 8 kg. Hlavička se podobá hlavě lišky. Má tmavé oválné oči a pronikavý pohled. Uši má Šiperka (Schipperke) vztyčené, trojúhelníkového tvaru s tlustou kůží. Srst má černou, hustou a tvrdou, nejdelší je kolem krku, kde vypadá jako hříva. Tento pes má rovný hřbet a široká bedra. Nohy má rovné s jemnými kostmi. Nemá ocásek.


Plemenný standard

Podle FCI (Mezinárodní kynologická federace) je Šiperka (Schipperke) zařazena do skupiny I. - ovčáci a honáčtí psi, sekce 1 - Ovčáci s pracovní zkouškou. Zemí původu je Belgie.


Základní péče

Šiperka (Schipperke) nevyžaduje zvláštní péči a to ani o srst. Je vhodná jak do bytu (pokud nebude obtěžovat okolí svým štěkáním), tak do domku.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

haha

(haha, 11. 8. 2010 14:20)

moc hezky pes

šiperka

(misa, 16. 4. 2010 17:52)

Máte moc pěknou stránku!