Jdi na obsah Jdi na menu
 


Luisianský leopardí pesObrazek

Catahoula je nezávislý a neohrožený pes plný energie. Je pracovitý, vytrvalý a nesnáší nudu.

 

 

Historie plemene

Luisianský leopardí pes nebo catahoula dog pochází, jak název napovídá, z okolí jezera Cathoula ve státě Louisiana. Jak plemeno vzniklo, není stále jasné. Podle jedné z teorií jde původně o křížence vlků se španělskými mastify, další teorie uvádí vliv francouzského beaucerona.

 

Bílí osadníci používali Luisianského psa k lovení různé zvěře. Později sloužil hlavně k nahánění dobytka a k ochraně rodiny a majetku. V těchto disciplínách byl a je catahoula stále výborný.

 

 

Charakter plemene

Luisianský leopardí pes je všestranné pracovní plemeno. Posláním plemene je nahánění dobytka, ale je také výborný stopař a spolehlivý hlídač. Oblíbili si ho zvláště rančeři a farmáři, protože dokáže udržet krok s koňmi, má silné teritoriální cítění a odhodlaně brání svoje stádo. Není agresivní a miluje své lidi.

 

U nás toto plemeno zatím není příliš rozšířeno, ale i tak má řadu příznivců, kteří ho obdivují jako krásného a netradičního psa s výjimečnými vlastnostmi a schopnostmi.

 

 

Popis Leopardího psa

Leopardí pes má v kohoutku 56 - 66 cm, fenka může mít 51 - 61 cm. Délka srsti by měla být krátká až středně dlouhá. Leopardí barvě se dává přednost. Může být modrá, šedá, černá, játrová, červená, bílá a skvrnitá. Znaky mohou být černé, bílé, tříslové, červené nebo žlutohnědé. Jednobarevné zbarvení je přijatelné černé, žluté, červené a čokoládové.

 

Hlava Luisianského leopardího psa je mohutná, se silnou tlamou. Upřednostňují se modré oči, ale možná je jakákoli barva. Oči nemusí být stejné.

 

Pohyb je plynulý, nenucený a živý. Pes působí silně a elegantně.

 

Plemenný standard

Mezinárodní kynologická federace (FCI) toto plemeno neuznala. Zemí původu jsou Spojené státy americké/Louisiana. Číslo standardu je 944. Oficiální zkratka v České republice je LC. Další názvy plemene jsou Louisiana Catahoula dog, Luisianský leopardí pes.

 

 

Základní péče

Před pořízením plemene, jakým je i catahoula, je nutné zvážit několik důležitých věcí. Pro toto plemeno je velice důležitý prostor a pohyb. Vyžaduje denní program, který ho zaměstná po fyzické stránce, ale připraví mu i nové podněty. Chovat takového psa většinu dne v bytě je prakticky nemožné. Ale ani pobyt na zahradě bez nějaké konkrétní činnosti není pro tohoto psa vhodný.

 

Pokud nevlastníte zrovna ranč s dobytkem, neznamená to, že u vás čiperný pes nebude šťastný. Existuje mnoho možností, jak mu zajisit dostatek pohybu a zábavy. V Americe se luisianský leopardí pes velice osvědčil v agility. Je oblíbeným psem majitelů koní, rád vás doprovodí i na kole či kolečkových bruslích, je velice vhodný pro cannicross a dog-trekking. Jednoduše všude tam, kde může využít svoji jedinečnou vytrvalost a houževnatost.

 

Velice důležité je vštípit psu odmalička jasná pravidla a udržovat si neustále dominantní pozici. U plemena této velikosti a síly je ztráta kontroly a respektu psa velký problém. Dospělý a dobře vychovaný pes svého majitele miluje, brání ho a nechá si líbit všechno. Coby dobytkářský pes se ale Luisianský leopardí pes musel umět sám rozhodovat a mít dost sebevědomí a odhodlání. To jsou samozřejmě pozitivní vlohy, které „zaručují" velkou inteligenci a širší možnosti využití. Oproti plemenům s nižší inteligencí a praktickým využitím to s sebou ovšem nese riziko, že ho nezkušený majitel zcela nezvládne. K výchově i výcviku je vždy potřeba přistupovat s citem, láskou, ale také důrazem a důsledností.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Leopardí pes

(Vladimír Reichert, 17. 1. 2012 21:44)


Dobrý den, rád bych si pořídil takového psa. Poradí někdo???
Předem děkuji za odpověď na 777 915 902.
V.Reichert

Re: Leopardí pes

(Lenka, 12. 3. 2012 19:28)

Ahoj, Moje kamarádka má asi křížence leopardího psa. Má známé co mají fenu.
Je to zvláštní pes.

Re: Re: Leopardí pes

(Olga Klokočová, 18. 7. 2012 14:38)

Máme fenku a tento měsíc jsme byli nakrývat.... 13.8. jdeme na ultrazvuk a uvidíme, jestli z toho budou nějaká štěňátka :-) Je to úžasný pes, naprosto oddaný a živý :-)

Leopardí pes

(Dagmar, 22. 4. 2011 21:20)

Souhlasím, je to úžasný pes a mám to veliké štěstí jednoho takového mít :-)

Re: Leopardí pes

(Tomáš, 22. 8. 2011 20:08)

Dobrý den, chci se zeptat jestli máte fenku nebo psa. Mám psa a chtěl bych mu dopřát chvilku s fenkou . Bohužel od předchozích majitelů nemám žádné doklady i když tyto psi chovali.

krásné

(pískomil, 4. 3. 2011 19:27)

nejhežčí pes z tich co jsem viděla