Jdi na obsah Jdi na menu
 


Americký buldokObrazek

Americký bulldog, někdy buldog, u nás spíše používaný počeštělý výraz buldok (v zemi původu American Bulldog) dostal název podle země původu.

 

Původ a historie

Předchůdcem tohoto plemene je Anglický buldok neboli Bull, kterého používali při lovu medvědů jako návnadu a také při býčích zápasech (Bull = býk). Spolu s anglickými emigranty byl pak přivezen do Ameriky. Zatímco v Anglii byl šlechtěním zmenšen a jeho povaha byla zmírněna, v Americe zůstal divoký a energický.

 

Poprvé byl termín Bulldog použit v roce 1631 pro psy, kteří lovili kance a byli ochotni za svého pána položit život. Tuto vlastnost pak dědili i buldoci používaní k hlídání stád a obydlí farmářů. Po druhé světové válce plemeno téměř zaniklo, ale díky snaze jistého pana Johnsona ze státu Georgia se podařilo buldoka uchovat pro další generace. V jeho rodině je chov Amerického buldoka tradicí, kterou založil jeho otec. Pan Johnson tedy nakoupil nejlepší psy, kteří ještě zbyli, a založil linii, která je považována za nejlepší na světě. Jeho psi vypadají již několik desítek let stejně a jsou tak dobří, že za jednoho mu nabízeli až 50 tis. dolarů. Neprodal. Tento, dnes již starý pán, byl zvolen předsedou Celosvětového amerického buldok klubu a je to on, kdo se největší měrou zasloužil o popularizaci tohoto plemene. V Americe je buldok téměř legendou a stal se dokonce maskotem námořních sil.


Povaha a charakter

Buldok je vynikající společník, výborný hlídač a mimořádně oddaný pes. Byl zrozen, aby sloužil svému pánovi. Svou vhodní k dětem a dobře si rozumí i s ostatními domácími zvířaty. Je samostatný ve svém rozhodování a netrpí změnami nálad. Obzvláště samci bývají závislí na pánovi, zatímco samice inklinují spíš k dětem. Je to sportovní pes, který se ale hodí i k lovu.


Popis a vzhled

Charakteristickým rysem Amerického buldoka je jeho statná a svalnatá atletická postava s velkou, čtvercovou hlavou a širokou hrudí. Má zkrácený čenich zformovaný do krabice a hlubokou, nadměrně slintající tlamu s mírným předkusem. Hřbet je krátký a silný, břicho mírně vtažené a končetiny výborně osvalené. Středně silný ocas by měl dosahovat k hleznům. Srst je krátká, tvrdá a lesklá, s minimálně padesáti procentním zastoupením bílých skvrn. Protože se nejedná o typického výstavního psa, pohybuje se jeho velikost a váha v poměrně velkém rozmezí. Výška v kohoutku je od 43 do 71 cm a váha od 30 do 61 kg. V průměru se dožívá 16 let.


Plemenný standard

Americký buldok je národním plemenem a FCI (Mezinárodní kynologická federace) ho dosud neuznala.


Základní péče

Buldok potřebuje přítomnost své rodiny a svého pána, potom je šťastný. Úprava srsti se provádí kartáčem s pevnými štětinami a koupe se, jen když je to opravdu nutné. Srst nevydává žádný zápach a proto je buldok vhodný i pro alergiky. Pokud má pes bílou barvu, je třeba zkontrolovat, zda není hluchý. Americký buldok potřebuje alespoň mírné cvičení. Protože je to však plemeno ze skupiny molossů, je třeba být důsledný a hlavně trpělivý. Pes by se měl naučit poslechnout na první rozkaz. Přestože je schopný se mnohému naučit, není určen pro vrcholovou kynologii.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

www.happydogs.wbs.cz

(www.happydogs.wbs.cz, 3. 4. 2011 13:23)

Moc krásní pesánci, my teda malinko jiné :)
www.happydogs.wbs.cz

RADA

(Renek, 1. 2. 2011 17:27)

Dobrý den, hledám zkušeného chovatele am. buldoka, který by mi zodpověděl na moje otázky týkající se tohoto překrásného psa a poradil s výcvikem. prosím, ozvěte se na e-mail: renekbambucek@seznam.cz

Haha???

(Paja, 18. 11. 2010 11:39)

Když se ti žádný moloss nelíbí,tak proč je komentuješ??? To jak já bych lezla na yorkšíry,když je nemůžu cítít...A jinak v pořádku hlavička????

haha

(haha, 11. 8. 2010 17:18)

az na to katko,ze obyčejny buldok neni, tak nic.
a je moc tlustej!moc se mi nelibi.

Am.Buldok

(Katka, 13. 3. 2010 17:49)

Tak já takového mám doma a jsem sním strašně spokojená je to pekné plemeno!

HAFÍK

(sabina, 26. 10. 2009 18:41)

je to hezkej pejsánek. :-)

HAF !! HAF !!

(KATKA, 23. 2. 2009 19:52)

JETO CELKÉM HEZKÝ PES ALESPON VÍM ŽE JE HEZČÍ NEŽ BULDOG OBYČEJNÝ !!!!!