Jdi na obsah Jdi na menu
 


Německý ovčák - Deutscher SchäferhundObrazek

(něm.: Deutscher Schaferhund; angl.: German Shepherd Dog)

 

„Německý ovčák, hlídač, který se o Vás postará kdykoli a kdekoli!"

 

Německý ovčák je známý svou inteligencí. Má vlohy pro jakýkoli výcvik. Známá je také jeho vytrvalost. Tento pes se často používá jako pracovní pes pro různé účely. Je to také pes vhodný do rodiny. Jestliže je německý ovčák dobře vychován, vychází dobře s ostatními psy, domácími zvířaty a dětmi. Ovšem k neznámým návštěvníkům je nedůvěřivý. Od přírody je tento pes vázán na své teritorium, takže nemá tendenci utíkat.

 

Popis

Německý ovčák je silný a statný pes. Je to pes střední velikosti. Psi jsou znatelně mohutnější než feny. Jeho hlava by měla odpovídat velikosti jeho těla. Nos by měl být celý černý, čenich silný. Oči má ve tvaru mandle a mají tmavou barvu. Uši má vzpřímené, sbíhající se do špičky. Hřbet má německý ovčák pevný a svalnatý. Ocas má dlouhý, silný a značně osrstěný. Srst ovčáka je dvouvrstvá a vyskytuje se ve variantách: s krátkou tvrdou srstí, s dlouhou tvrdou srstí a dlouhosrstý. Srst může být černá, šedá či rezavá jednobarevná nebo černá s šedými či žlutými odznaky, ale i šedá se žlutými odznaky.

 

Velikost feny v kohoutku se pohybuje v rozmezí 56 - 61 cm a u psů 61 - 66 cm. Váha u feny je v rozmezí 22 - 30 kg a u psů je to 30 - 40 kg. Dožívají se věku 12 - 13 let.

 

Plemeno: FCI I. - Ovčáci a honáčtí psi. Sekce 1 - Ovčáci s pracovní zkouškou. Číslo standardu: FCI č. 166 z 30. 8.1991 (Německo). Oficiální zkratka v ČR: DS.

 

Historie

Toto plemeno se vyvinulo na přelomu 19. a 20. století z německých selských psů. Název napovídá, že jeho hlavním úkolem bylo hlídání stád ovcí a dobytka. Z důvodu přísného výběru se hlavními vlastnostmi těchto psů staly pracovitost, poslušnost a odvaha. Také byl používán za I. světové války v německé armádě. Posléze byl německý ovčák dovezen také do USA a Velké Británie. V mnoha zemích se dnes chová jako všestranný pes.

 

Charakter

Německý ovčák je velice inteligentní a učenlivý pes. Je také velice odvážný a sebevědomý. Je to skvělý hlídač a ochránce. Hlídač je německý ovčák hlavně proto, protože hlasitě a rád štěká. Což může být i jeho nevýhoda. Má vlohy i proto, sloužit jako záchranář. Německý ovčák je velmi oddaný a věrný pes a i proto je také vhodný jako opora pro slepce. Tito psi rádi pracují pro svého pána a stále vyžadují nějakou činnost.

 

Péče

Srst německého ovčáka nevyžaduje přílišnou péči. Srst by se měla kartáčovat. Velice důležité je udržovat čistotu uší. Tento pes stále vyžaduje pohyb, který mu musíme v dostatečné míře poskytnout. Ideální pro jeho kondici jsou dlouhé procházky nebo nějaké zaměstnání, kde se bude realizovat jeho chuť do práce. Při moc rychlém vývinu se stává, že se jim pomalu tvrdnou kosti a může vzniknout křivice. Německý ovčák se proto musí vhodně krmit a nesmí se přetěžovat.

 

Výchova

Jak už bylo zmíněno, německý ovčák je velice učenlivý pes a dá se dobře vycvičit. Nicméně výcvik musí být důsledný již od raného věku. Je potřeba mu věnovat opravdu dostatek času. Hodně pracujte se svým hlasem. V období sedmého až čtrnáctého týdne života probíhá u štěněte důležitá fáze vývoje, ve které je velmi citlivý na okolní prostředí. V této fázi bychom ho měli naučit, aby neměl strach z cizích lidí a zvířat, což se poté kladně odrazí v jeho budoucích letech. Německý ovčák je znám svou schopností plně poslouchat svého pána. Má vlohy se plně podřídit rozkazům a povelům, ale k těmto dovednostem ho musíme postupně dovést cestou učení, nikoli bitím. Při užití násilí se pes stane bázlivým až nebezpečným svému okolí.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Nemecký ovčák

(Patrik, 11. 2. 2012 20:53)

dobrý den mám 8 týdeního nemeckého ovčáka mám ho moc rád ale potřeboval bych oradit hrozne se bojí cizích lidí prosím napiste mi jak bych ho mnel vycvičit aby se nebál dekuji predem

Re: Nemecký ovčák

(Pavla, 31. 5. 2012 10:39)

Je to s křížkem po funuse, ale je potřeba ho vodit mezi lidi, napřed trochu a pomalu přidávat na množství, v 8 týdnech se to dá ještě změnit:-)berte ho k přátelům, pomalu ať se s ním pomazlí, pohladí ho, pak někam mezi lidi na procházku...důležité je aby byl s lidmi v kontaktu, aby viděl že nosí kabáty, opírají se o hůl, napadají na nohu, nosí barevné oblečení a já nevím co všechno...Zkrátka postupně více přidávat lidi:-)

Re: Re: Nemecký ovčák

(pepa , 10. 8. 2012 17:07)

nechceš mě radší ošukat a vilízat mi čůráka!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Re: Nemecký ovčák

(Monča, 12. 12. 2014 21:26)

Ahoj, tak většina psů se bojí lidí, ale někteří to nedávají znát. Když pes bude mezi lidmi bez vodítka a košíku, sám se přestane bát, protože bude mít pocit, že se může lépe bránit. Na psa také hodně dopadají pocity z páníčka, takže když se ty bojíš, štěně se bude bát taky... :)

I love něm ovčák

(Mari, 2. 1. 2013 20:02)

Moc bych si ho přála je chytřejší než nějaká kólie.

německy ovčak

(kata, 3. 1. 2012 21:39)

MAM RADA TUTO RASU PROTOŽE JSEM MĚLA TADYTU RASU NĚMECKÉHO OVČAKA A MĚLI JSME 2 FENY A JMENOVALY ASTA RITUŠKA . PROTOŽE TED MAME NĚMECKYHO PSA JMENUJE SE REX A MAME HO RADI JE TONAČ MILAČEK CELE RODINY TO VAM PIŠE KATA MIKLOSOVA

Krásny pes

(peter, 9. 8. 2011 21:22)

Ja mám tento druh psa a som s ním nadmieru spokojný, už keď som bol malý som túžil mať takého psa a neľutujem to. Behom dvoch mesiacov tréningu sa dokázal naučiť rôzne povely od základných až po zložité a bez chyby. Takže hodnotím za 1.

nádhernej a skvělej německý ovčák

(sabina, 26. 10. 2009 18:35)

tohle psí plemeno je vážně super. :-)
je šikovnej,nádhernej,chytrej a ještě toho má hodně. jednou si ho přece jenom koupím. :-)
::--))

nejkrásnější pes na světě

(sabina, 25. 10. 2009 17:10)

je to fakt nejkrásnější pes na světě a mám je moc ráda. jednou si stejně takového koupím,ale teĎkon mám angl.zlatého kokršpaněla je pěknej,a možná že i kokr umí agility , ale tenhle je umí určitě mnohem víc.