Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rhodéský ridgeback - Rhodesian RidgebackObrazek

 

Původ a historie plemene

Rhodéský ridgeback pochází z Jihoafrické republiky. Již v 17. století byl popsán v oblasti jižní Rhodesie (dnešní Zimbabwe) pes, kterému rostl na hřbetě pruh srsti obráceně tzv. ridge. Tohoto psa používali domorodci především k lovu lvů, tento pes ale také zastával roli rodinného společníka. Později byl křížen s evropskými plemeny. Jeho vlastnosti se křížením upevňovaly a zachoval se i ridge pruh. Lovec zvířat Cornelius van Rooyen byl okouzlen jeho loveckými schopnostmi a tak jej křížil s vlastními psy ze své smečky. Tito psi byli výbornými stopaři a byli schopni zadržet lva dokud nepřišel lovec, proto se jim začalo říkat „lví pes“. Roku 1922 na setkání šlechtitelů v Bulawayo byl uznán a zapsán plemenný standard Rhodéského ridgebacka.

 

Charakter Rhodéského ridgebacka

Povaha tohoto velkého psa je velmi přátelská. Potřebuje mít stálý kontakt s člověkem, ale je nutné jej pevně a důsledně vychovávat, ne však tvrdě. K cizím lidem je nedůvěřivý. Ke své rodině se chová otevřeně a je jí velmi věrný. Je tolerantní k dětem, pokud ho nijak neškádlí. Toto plemeno bylo původně vyšlechtěno k lovu lvů, ale dnes se již k žádnému lovu nevyužívá. Najdeme jej především jako rodinného společníka anebo výborného hlídače. Rhodeský ridgeback štěká pouze v případě, že se skutečně něco děje. Pokud se již jako štěně seznámí s kočkami nebo jinými domácími zvířaty, nemá s nimi později problémy. Někteří jedinci se chovají dominantně vůči jiným zástupcům stejného pohlaví. Ridgeback má dobrý lovecký instinkt.

 

 

Popis

Tento pes dorůstá výšky 61 až 69 cm a dosahuje váhy 29 až 38 kg.. Charakteristickým znakem ridgebacka je pruh srsti rostoucí obráceně, který je široký přibližně 5 cm. Pruh začíná mezi lopatkami a končí na bedrech. Rhodéský ridgeback má dlouhou, plochou lebku a kulaté hnědé až světle hnědé oči s černými okraji víček. Tento pes má inteligentní výraz. Uši jsou středně velké, vysoko nasazené a přiléhající k hlavě. Tělo ridgebacka je silné, dobře svalnaté s hlubokým hrudníkem. Pevný a masivní hřbet, záď se má mírně svažovat, záda mají být rovná. Ocas je u kořene silný a ke špičce se zužuje. Končetiny má silné, dobře osvalené. Tlapy jsou středně velké s dobře klenutými prsty. Srst je krátká, hustá, hladká a lesklá. Jeho zbarvení je světlé až červeně písčité. Maska, jako černé zbarvení uší a pysků na tlamě, je přípustná. Černá barva jinde na hlavě nebo na těle je nežádoucí.


Klasifikace FCI

Rhodéský ridgeback patří podle standardu FCI do skupiny 6 - Honiči, barváři a příbuzná plemena, sekce 3 - Příbuzná plemena (bez zkoušky z výkonu).

 

Péče

Péče o srst rhodéského ridgebacka je velmi nenáročná. Pravidelně kartáčujeme a v období línání odstraníme odumřelé chlupy gumovou masážní rukavicí.

 

Ridgeback potřebuje velké množství pohybu. Naučí se běhat vedle kola a má rád dlouhé výlety. Má-li dostatek pohybu doma, bude klidný. Rhodéský ridgeback vyžaduje vyrovnanou a důslednou výchovu, nesmí na něj být vytvářen nátlak. Je možné ho uplatnit jako psa služebního a při správném vedení i jako prvotřídního záchranářského psa. Díky své síle i obratnosti se prosadí výborně v agility a svou rychlost může předvést při coursingu (terénní dostihy). Také může být veden lovecky. Dnes ho myslivci využívají jako honiče, ale i výborného stopaře.

Ridge:

 

Obrazek

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Krásný pes

(Karel Pukovec, 8. 2. 2012 19:43)

Tenhle pes je jeden z mých nejoblíbenějších, jednou bych ho chtěl mít doma :)

Nejlepší kamarád

(J. Kováříková, 9. 1. 2012 11:46)

Žijeme spolu s fenkou ridgebacka jménem Scullyová už 6 a 1/2 roku. Začátky nic moc, moje permanentně rozbitá kolena, než se naučila chodit na vodítku, patřila k stálým úkazům našeho městečka. Vyrostla,zklidnila se, i když vůči většině fen a některým psům se chová velmi dominantně,takže vycházky absolvuje s košem.Má ráda děti, z dospělců preferuje muže. Venkovní kočičky nemusí, ale naše dvojka se rozrostla o malého rezavého nalezence- našly jsme malé kotě, které nějaký pán tvorstva svázal a hodil do potoka. Nikdo, kdo mou Scully zná, nevěří svým očím, co všechno si od té malé zrzečky nechá libit. Takže - ridgeback ano. Má svou hlavu, ale pokud mu porozumíte, a nepokusíte se ho podrazit,je to nejbáječnější přítel, kterého si můžete přát.

kříženec

(lenka jonášová, 23. 8. 2011 9:44)

Máme křížence ridgebacka s boxerkou.Je to mazlík celé rodiny,super hlídač a nejraději spí v posteli.A hlavně je to ten nejvěrnější kamarád a přítel jakého můžu mít.

otázka

(petra lobkova, 2. 4. 2011 23:03)

Může být ridgeback přes celý rok venku?

Re: otázka

(lulu, 10. 4. 2011 21:12)

To určitě ne. RR nemá moc hustou srst a byl by určitě nemocný. Navíc je rád se svou "smečkou" a pobytem venku by se mohla trošku skazit jeho povaha. Ale je fakt, že jakmile je trošku teplo stršně moc rád se vyhřívá venku a v létě se mu kolikrát nechce vůbec domů, takže spí venku v boudě. Pokud se rozhodnete pořídit si RR tak věřte že si neberete domů jenom hezouna, ale inteligentního, zvědavého, trošku tvrdohlavého pejska a úžasného stážce a bodyguarda. Přeju vám hodně štěstí.

rodezsky ridbegac

(sofia belanova, 11. 10. 2009 8:52)

jej aj my chovame rodezskeho ridgebaca...35843

hmmm

(Admin, 29. 9. 2009 17:50)

Myslim ze je to prehnane znami meli ridgebacka a ten si zvyk venku hned dnes mu je 13 a zadnymi problemy netrpi...

pohyb štěněte

(Michaela, 27. 9. 2009 13:49)

Umřel nám náš kříženec madarské viszly. Udělali jsme velký průzkum psích plemen a jako nejvhodnější nám vyšel RR. navštívili jsme chovatelku, která nás ale trochu vyděsila. Říkala, že první půl rok smí je 2x denně ven a maximálně na 15 minut, další půlrok prodloužit na 25 minut a až teprve od 1,5 roku pomalu přivykat na plnou zátěž lítání, hraní a honění. Vím, že je to velký pes a musí se dávat pozor na vývin kloubů a kostí, ale přijde mi to strašně málo

lovecký inteligentní pes

(ejegayehu fontsanesie, 7. 6. 2009 16:16)

je to opravdu velmi inteligentní a nezávislý hrdý pes,nesnese drezúru,pohodář a miláček celé rodiny,každý večer se přetahujeme s kým půjde spát

ano

(matulks, 26. 10. 2008 20:40)

nejhezci pes na svete

moc pekny pejsek

(Python, 24. 7. 2008 16:27)

Je to nejkrasnejsi pes ktereho znam a to jich znam dost