Jdi na obsah Jdi na menu
 


Novofundlandský pesObrazek

Historie plemene

Novofundlandský pes pochází z ostrova Newfoundland. Toto plemeno se vyvinulo z místních psů a velkého černého medvědího psa. Po příchodu evropských rybářů se křížil s jinými psy, které rybáři přivezli na Newfoundland. Byly používáni především jako tahači těžkých nákladů a jako vodní psi a záchranáři.

 

Charakter

Novofundlandský pes je mírný, přítulný a poslušný pes. Tento pes je velmi společenský a k lidem přátelský. Je inteligentní, velmi silný a samostatný. Novofundlandský pes málo štěká a je sebevědomý a vyrovnaný. Jeho oblíbená činnost je plavání, které miluje.


Popis

Novofundlandský pes je velký a těžký pes. Má dobře vyvinuté svalstvo a dobrou koordinaci pohybu. Tělo feny může být o něco delší než tělo psa, ale není tak mohutné. Délka těla od kohoutku po ocas je přibližně stejná jako délka od kohoutku po zem. Hlavu má masivní, fena opět méně mohutnou. Lebka je široká s mírně vyklenutým temenem. Novofundlandský pes má velký, dobře pigmentovaný nos. Jeho čenich má čtvercový tvar. Je hluboký a poměrně krátký. Pokrytý je jemnou srstí a je bez vrásek. Pysky a tváře má měkké. Oči má relativně malé, hluboko zasazené a poměrně vzdálené od sebe. Jejich barva je tmavě hnědá u černých a černobílých psů, u hnědých je povolen světlejší odstín. Uši má poměrně malé, trojúhelníkovitého tvaru se zakulacenými špičkami. Krk má Novofundlandský pes silný a svalnatý. Má široký hřbet a svalnatá bedra. Hrudník má široký a hluboký. Břicho a spodní linie je téměř rovná. Velké tlapy mají kulatý tvar a mají plovací blánu mezi prsty. Novofundlandský pes má dvojitou, středně dlouhou hustou srst. Jeho srst je přirozeně mastná a odolná vůči vodě. Barva srsti může být černá, bíločerná a hnědá. Jeho ocas je silný, u kořene široký. Při plavání ho používá jako kormidlo. Tento pes miluje plavání a je to pro něj ideální způsob pohybu. Jeho pohyb vypadá zdánlivě lehce a při běhu působí majestátně.

 

Velikost feny je v kohoutku přibližně 66 cm a u psů 71 cm. Váha u feny je v rozmezí 50 - 60 kg a u psů je to 60 - 75 kg. Dožívá se 11 let.

 

Novofundlandský pes patří podle standardu FCI do skupiny 2. - pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi.Číslo standardu je 50 / 24.07.1997 (Kanada). Oficiální zkratka v ČR je NF.

 

Péče

Novofundlandský pes by se měl pravidelně česat a kartáčovat. Pozornost bychom měli věnovat hlavně kalhotkám a dalším místům, kde se tvoří chuchvalce. Měly by se mu pravidelně zastřihávat nadbytečné chlupy mezi polštářky na tlapách.


Výchova

Výchova Novofundlandského psa musí být klidná a vyrovnaná. Tito psi jsou velice citliví na tón hlasu. Nemůžeme u něj chtít naprosté podřízení, proto bychom měli s výchovou začít již od raného věku. Je to velice mírumilovný pes, proto se nehodí k hlídání objektů. Vycvičit ho ale lze jako vodního záchranáře, nebo jako pracovního psa pro tahání nákladů.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

haha

(haha, 11. 8. 2010 13:37)

na konci ulice je tento pes.furt na nas steka.ale jiny tento pes byl milej!jak to?

Re: haha

(Markét, 31. 7. 2011 18:28)

Vše je na výchově psa. To,že štěkal,může mít více aspektů.Někdy psi štěkají z nudy (z mrzutosti,že si jich nikdo nevšímá),ale další důvod mohl být,že jsi se ho bál/a a on to prostě ten pes vycítil. Každopádně toto plemeno moc dobře znám a musím říct,že je velice přátelské ,dokonce vhodné i k malým dětem. Často je také využíván jako záchranář,jelikož rád plave. :))

www.happydogs.wbs.cz

(www.happydogs.wbs.cz, 3. 4. 2011 13:30)

Naši Miláčci - www.happydogs.wbs.cz